Jaki system alarmowy, przewodowy czy bezprzewodowy?
Systemy alarmowe JABLOTRON 100 są alarmami hybrydowymi, to znaczy że w ich konfiguracji mogą funkcjonować zarówno urządzenia przewodowe oraz ich bezprzewodowe odpowiedniki. To jaki rodzaj urządzeń wybrać zależy od tylko od Twoich upodobań, stanu wykończenia obiektu lub czasu jakim dysponujesz na wykonanie instalacji.
Rodzaj / stan wykończenia obiektu, potrzebny czas
Urządzenia przewodowe są generalnie tańsze niż radiowe odpowiedniki, jedynie dodatkowym kosztem będzie konieczność zakupu wymaganego przewodu. Zalecamy wykonanie instalacji przewodowej dla obiektu do wykończenia lub w przypadku generalnego remontu. Należy jednak brać pod uwagę dłuższy czas wykonania takiego systemu alarmowego z uwagi na potrzebny czas przygotowania instalacji przewodowej.
Jeśli obiekt jest już wykończony - rekomendujemy instalację bezprzewodową, która jest zdecydowanie szybsza w wykonaniu oraz nie powoduje konieczności odnawiania / naprawy ścian.
Co się stanie jeśli zapomnę czegoś w moim systemie?
Rozbudowa / modyfikacje systemu przewodowego mogą być wykonane również w obu technologiach.
Jeśli zależy ci na połączeniu przewodowym, dzięki topologii „drzewa”, w prosty sposób doprowadzisz pojedynczy przewód do najbliższego urządzenia i w ten sposób wykonasz szybkie podłączenie. Możesz również rozbudować system o urządzenie bezprzewodowe bez konieczności kucia ścian, musisz jednak posiadać w swoim systemie odbiornik radiowy do komunikacji z centralą sterującą.
Co to jest topologia „drzewa” i dlaczego jest tak bardzo elastyczna?
Tradycyjne instalacje oparte są o topologię „gwiazdy” co w przypadku dużej ilości urządzeń jest kłopotliwe w doprowadzeniu okablowania oraz ewentualnej rozbudowie alarmu, ponieważ wymagają oddzielnego połączenia centrali alarmowej z każdym urządzeniem w systemie. Nietrudno wyobrazić sobie zatem, że ilość / grubość wiązki przewodów wzrasta wraz z ilością obsługiwanych urządzeń.
Jablotron 100 posiada topologię „drzewa” i magistralę cyfrową BUS, co w skrócie umożliwia przeprowadzenie instalacji w obrębie jednego „przewodu” (magistrali), łącząc kolejne urządzenia lub rozgałęziając połączenie („drzewo”) umożliwiając podłączenie następnych urządzeń przewodowych. Dlatego też ewentualna rozbudowa lub modyfikacja takiej instalacji jest mało kłopotliwa.