Otwieranie bramy garażowej (JA-185J)

System alarmowy JABLOTRON 100 oferuje wiele ciekawych i praktycznych rozwiązań automatyki domowej tj. sterowanie oświetleniem, bramy wjazdowej na posesję lub garażowej, rolet oraz zraszaczy w ogrodzie. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest sterowanie bramą garażową z modułu zamontowanego w samochodzie. Dwukrotne mrugnięcie światłami lub użycie sygnału dźwiękowego otwiera bramę.

Produkty dedykowane

JA-101KR

Centrala alarmowa / GSM / GPRS / moduł radiowy
JA-110N

JA-110N moduł wyjścia PG 250V

Moduł wyjścia PG 250 V BUS
JA-111N

JA-111N moduł wyjscia PG 12V

Moduł wyjścia PG 12 V BUS
JA-185J Bezprzewodowy pilot mechaniczny
JA-150N

JA-150N moduł wyjścia PG

Bezprzewodowy moduł wyjścia PG 250 V
JA-151N

JA-151N bezprzewodowy moduł wyjścia PG 12 V systemu JA-100

Bezprzewodowy moduł wyjścia PG 12 V
JA-106KR LAN

Centrala alarmowa / GSM / GPRS / LAN / moduł radiowy

Dobór elementów

Rodzaj modułu należy dobrać w zależności od rodzaju automatu do bramy, a konkretnie sposobu zasilania i wyzwalania automatu. W przypadku modułu bezprzewodowego należy pamiętać, że zasięg działania w terenie otwartym to maksymalnie 300 metrów, natomiast zasięg sterownika JA-185J to maksymalnie 50 metrów w terenie otwartym. Każdy obiekt na drodze sygnału radiowego zmniejsza ten zasięg.

Przykładowo standardowa ceglana ściana może ograniczyć ten zasięg o około 20%. Jest to bardzo istotne dla poprawnego działania urządzeń. Urządzenia radiowe systemu JABLOTRON 100 pracują na częstotliwości 868 MHz dzięki czemu nie kolidują z większością urządzeń radiowych automatyki bramowej czy pilotów samochodowych które z reguły pracują na częstotliwości 433 MHz.

Przystąpienie do instalacji

Do centrali alarmowej należy podłączyć moduł radiowy JA-110R, akumulator oraz zasilanie 230V. Za pomocą oprogramowania F-Link (dostępne wyłącznie dla instalatorów) należy zalogować moduł radiowy, oraz sterownik JA-185J. Dla sterownika należy wybrać aktywację wybranego wyjścia programowalnego PG.

Moduł przewodowy

Kolejnym krokiem jest skonfigurowanie modułu wyjść. W przypadku zastosowania modułu przewodowego należy ustawić na przełącznikach które posiada adres wyjścia, którego stan będzie kopiował. W naszym przypadku należy wybrać oczywiście adres PG który zaprogramowaliśmy w ustawieniach sterownika JA-185J. Tabela z ustawieniami adresu znajduje się w instrukcji, która jest dołączona do urządzenia.

Moduł bezprzewodowy

W przypadku zastosowania bezprzewodowego modułu wyjść należy podłączyć go do zasilania, wcisnąć na kilka sekund guzik, który znajduje się na module. W tym momencie dioda obok guziczka zaczyna mrugać, co oznacza że wszedł on w tryb przypisywania. Poprzez program F-Link należy wysłać sygnał logowania wyjść PG z centrali. Moduł potwierdzi udane logowania poprzez dłuższe błyśnięcie, a następnie zgaśnie. Podobnie jak w przypadku wersji przewodowej należy wybrać na przełącznikach adres PG którego stan ma być kopiowany. Od tej pory będzie on reagował na zmianę stanu tego wyjścia PG.

Sterowanie bramą wjazdową

Moduły wyjść posiadają wyjścia przekaźnikowe, które należy odpowiednio podłączyć do wejścia w automacie bramowym.

Sterownik JA-182J należy podłączyć w samochodzie, wpinając się np. w obwód długich świateł. Od tej pory dwukrotne podanie do niego napięcia 12V, czyli dwukrotne mrugnięcie długimi światłami spowoduje otwarcie bramy