Zabezpieczenie samochodów dostawczych przed kradzieżą paliwa

Coraz częstszym problemem są kradzieże paliwa (ładunku) z pojazdów dostawczych, znajdujących się na terenach baz i mimo że parkingi te są ogrodzone i strzeżone problem narasta. Rozwiązać ten problem możemy w prosty i skuteczny sposób, wystarczy informacja o manipulowaniu przy wlewie paliwa (drzwiach naczepy) przez niepożądaną osobę, którą otrzymamy na bieżąco, już w momencie próby kradzieży.

Produkty dedykowane

JA-82K

Centrala alarmowa OASiS
JA-82R

Moduł radiowy do centrali JA-82K i JA-83K
JA-85P

Bezprzewiodowa czujka ruchu PIR
JA-81E

Przewodowa klawiatura LCD z czytnikiem RFiD
SA-913FM Syrena wewnętrzna z fleszem
UC-82

Bezprzewodowy odbiornik
RC-86W

Pilot

Rozwiązanie problemu umożliwi nam odpowiedni dobór urządzeń mających zastosowanie w bezprzewodowych systemach alarmowych Jablotron serii OASiS.

Elementy zabezpieczenia

W skład takiego zabezpieczenia wchodzą następujące urządzenia:

  • centrala alarmowa z modułem radiowym JA-82KR,
  • bezprzewodowa czujka ruchu JA-85P,
  • klawiatura JA-81E,
  • syrenka optyczno-akustyczna SA-913FM,
  • opcjonalny moduł komunikacji GSM/GPRS JA-80Y.

Wymienione powyżej elementy pozwolą zabezpieczyć jeden pojazd, czy też jeden wlew paliwa. Natomiast zastosowanie centrali JA-82KR umożliwi rozbudowę tego typu zabezpieczenia do 50 pojazdów (czy też do 50 wlewów paliwa). Ponieważ centrala i czujki działają w częstotliwości 868MHz, zasięg tych urządzeń został znacznie wydłużony i może obejmować odległości do 300 metrów w terenie otwartym.

Ochrona przed kradzieżą paliwa

Aby odpowiednio zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą paliwa w trakcie postoju na bazie, należy umieścić czujkę JA-85P bezpośrednio nad wlewem paliwa. Czujka ta ma kąt widzenia 360 stopnie, dzięki czemu jakakolwiek próba dostania się do wlewu paliwa od każdej strony zostanie natychmiastowo wykryta.

Następnie centralę alarmową, klawiaturę oraz syrenkę montujemy bezpośrednio na bazie. Uzbrajamy system. Jeżeli czujka wykryje jakiekolwiek niepożądane próby dostania się do wlewu paliwa, informacja o tym zostanie natychmiast wysłana do centrali zamontowanej na bazie, załączy syrenkę i jednocześnie wyświetli na klawiaturze informację o próbie dostania się do zbiornika z paliwem. W przypadku ochrony kilku czy nawet kilkudziesięciu pojazdów, każdą z zastosowanych czujek możemy opisać numerem rejestracyjnym pojazdu. Wówczas w przypadku wystąpienia alarmu na klawiaturze wyświetli się numer rejestracyjny pojazdu, do którego ktoś próbuje się włamać.

Dodatkowe zastosowanie modułu GSM pozwoli na wysłanie wiadomości SMS z informacją zawierającą dokładną datę, czas oraz numer rejestracyjny pojazdu, do którego próbowano się włamać.

Ochrona przed kradzieżą towaru

Tego rodzaju zabezpieczenie może obejmować nie tylko ochronę wlewu paliwa, lecz również kabiny kierowcy czy naczepy z towarem.

Wówczas należy zastosować takie urządzenia jak:

  • odbiornik UC-82,
  • syrenkę optyczno–akustyczną SA-913FM,
  • pilota RC-86,
  • czujkę JA-85P.

Odbiornik UC-82 montujemy w kabinie, a do niego podłączamy syrenkę SA-913FM. Pilota i czujkę logujemy bezpośrednio do odbiornika. Po zazbrojeniu odbiornika pilotem, jakakolwiek próba manipulacji przy zbiorniku z paliwem, na naczepie czy w kabinie kierowcy załączy syrenkę.

Takie rozwiązania są często wykorzystywane przez firmy transportowe i kierowców samochodów ciężarowych. Zastosowanie w czujkach bezprzewodowych baterii litowych pozwala na wykorzystanie urządzeń nawet przy temperaturach ujemnych.